Başkanımız Uluslararası Ürün Güvenliği Sempozyumu açılış törenine katıldı

Announcement Type: 
Genel Duyurular

Başkanımız Uluslararası Ürün Güvenliği Sempozyumu açılış törenine katıldı

"Ürün Güvenliği, Piyasa Gözetimi ve Denetimi ile Uygunluk Değerlendirmesi Alanlarında Farkındalığın Artırılması Teknik Destek" Projesi AB teknik mevzuatının daha iyi uygulanması için ürün güvenliği, piyasa gözetimi ve denetimi ile uygunluk değerlendirmesi alanlarında artan farkındalığa katkı sağlamaktadır.

 

Piyasa gözetimi ve denetimi ile uygunluk değerlendirmesinin etkili uygulanmasına katkı sağlamak, aynı zamanda bu alanlardaki farkındalığı artırarak AB teknik mevzuatının daha iyi uygulanmasını sağlamak amacıyla hatırı sayılır çalışmalar yapılmıştır.

 

Ürün güvenliği hayatımızın neredeyse her anını ilgilendiren önemli bir husustur. Ancak ailemiz, sevdiklerimiz ve bizler bunun ne kadar farkındayız? Bugüne kadar Conformite Europeene ‘Avrupa Normlarına Uygunluk’ anlamına gelen CE işaretini kaçımız biliyor, aldığı ürünlerde olup olmadığını kaçımız kontrol ediyorduk? Projemiz faaliyetleri ile artık daha çok farkındayız, daha bilinçliyiz.

 

Kullandığımız ürünlerin sağlık, güvenlik, çevre ve tüketicinin korunması açısından sahip olması gereken asgari şartları “Yeni Yaklaşım Direktiflerine” uygun olarak sağladığını gösteren bu işareti okullarda çocuklarımız, üniversitelerde gençlerimiz, çarşılarda vatandaşlarımız artık daha çok tanıyor ve arıyor. Bu kişiler, kullandığı ürünün güvenli olmadığını düşündüğünde bu ürünleri yine bu sözleşme çalışmaları ile kurulan “urunguvenligi.gov.tr” ye bildirebileceğini, güvensiz ürünleri bu sitede bulabileceğini, güvenli ürünler kullanmak için sorumluluğun sadece piyasa gözetimi ve denetimi otoritelerinde olmadığını biliyor ve bu alanda taşıdığı sorumluluğun farkında olarak hareket ediyor.

 

Proje filmine youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=JuXdUTAIyWI&t=62s